DIŞ CEPHE TARAKLI MOZAİK

MozaikTARAKLI MOZAİK DIŞ CEPHE UYGULAMASI

      Mozaik işlerinin bir diğer uygulama alanıda dış cephelerdir. Günümüzde pek fazla tercih edilmesede eskilerden kalma yapılan dış cephelerin günümüze kadar sapasağlam kalmasıda göz ardı edilemez. İşte sadece sağlamlığı ve uzun ömürlü olması bile tercih sebebi olabilecekken görsel açıdan da çok güzel şekil ve modeller verilebilmektedir. Çoğunluk olarak müstakil evlerin dış çephelerinde görülmekte olsada apartman dış cephelerinede taraklı mozaik uygulaması yapılmaktadır.

     Dış cephe denince akla ilk kaplama ve ısı yalıtım malzemeleri gelmektedir. Doğal olarak taraklı mozaik işininde ısı yalıtım sağlayıp sağlamadığı sıkca sorulmaktadır. Mozaik hazır taş halinde gelip kaplama şeklinde yapılamamaktadır. Aynı zamanda mozaik tek başına ısı yalıtım görevi görmez. Dış cepheye yapılan mozaik kaba sıvanın üzerine 1.5 cm kalınlığında mozaik ile sıvanarak daha sonra taraklanıp şekillendirilmesiyle oluşturulmaktadır. Taraklama şeklide iki türlü olmaktadır. Bunlar sıra tarak ve kırma taraktır. Sıra tarak ve kırma tarak hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Dış cephe mozaik işi ısı yalıtım sağlamadığı için ısı yalıtım üzerine yapılabilir mi sorusuda oldukça önemlidir. Hayır hiçbir ısı yalıtım malzemesi üzerine taraklı mozaik uygulaması yapılamaz çünkü mozaik ağır bir malzemedir ısı yalıtım malzemeleri altta daha hafif ve dayanıksız kalır. Dış cephe taraklı mozaik uygulaması ısı yalıtımın üzerine yapılırsa çok geçmeden ısı yalıtım malzemesi ile birlikte cepheden düşebilir. Bu yüzden dış cepheye mozaik yaptırmayı düşünenler ısı yalıtımını mutlaka ya içeriden yada tuğla arasından yapmalıdır.

DIŞ CEPHE TARAKLI MOZAİK UYGULAMASI RESİMLERİNE ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ