MOZAİK TARAKLI KÜPEŞTE

Harpuşta mozaik        Taraklı mozaik ustası olarak bir diğer yaptığımız mozaik uygulamasıda mozaik ile dökümü yapılan küpeştedir. Bir çok yerde harpuşta olarak da bilinir. Mozaik ile dökümünü yaptığımız küpeşteler ister kırma tarak isterde silim yaparak kullanılabilir. Fotoğraflarda ki küpeşteler kırma tarak yapılmıştır. Silim ise mozaik yüzeyinin prüzsüz olarak kullanılmak istendiği zaman yapılır. 

        Neden küpeşteyi mozaik yaptırmalısınız. En önemli sebeplerden birtanesi sağlam olmasıdır. Normal beton uzun zamanda erime gösterir yani dağılır. Mozaikte böyle birşey söz konusu değildir. Ayrıca bizim yaptığımız küpeştelere tarak vurduğumuz için görsellik açısından bile tercih sebebiniz olabilir. Küpeştelerimizin kalınlığı genel olarak 10 cm civarındadır. Normal 3 cm 5 cm şeklinde ince değildir. 

  

Taraklı mozaik uygulamalarından küpeşteyi taş duvar, bahçe duvarlarına silim ile yapılanlar ise genellikle pencere, balkon gibi yerlere yapılır. Harpuşta yapımında genel olarak siyah, beyaz ve kırmızı renkler kullanılır. 

MOZAİK İLE YAPILAN DAHA FAZLA KÜPEŞTE YANİ HARPUŞTA FOTOĞRAFLARINI GÖRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ